MORAF Nieruchomości

Rafał

881 681 533 (Rafał)

Idealna lokalizacja dla domu jednorodzinnego

Wybór działki to jeden z najważniejszych etapów planowania budowy domu. Jest wiele parametrów, które należy wziąć pod uwagę aby w przyszłości nie mieć problemów o których na etapie planowania budowy często nie mamy nawet pojęcia. Każdy powinien dobrze przemyśleć lokalizację, wielkość i kształt działki oraz obecność niezbędnej infrastruktury w niedalekiej odległości co znacznie ułatwi życie. Jest to decyzja niezwykle indywidualna zależna w dużej mierze od Naszej obecnej sytuacji życiowej.

section-dd76548

Osobiście wybierając działkę kierowałem się następującymi parametrami:

 • spokojna okolica z dostępem do miejsc rekreacyjnych
 • dobrze skomunikowana z większymi miastami
 • bliski dostęp do użyteczności publicznej

Poszukiwania miejsca, które spełni moje wymagania zajęło mi dość dużo czasu oraz pochłonęło wiele energii. Bezsprzecznie należy stwierdzić, że kupowanie działki pod budowę domu, w którym spędzimy wiekszość swojego czasu nie jest zadaniem ani łatwym ani szybkim. Dochodzi do tego jeszcze dość duże zainteresowanie innych potencjalnych kupców jeśli chodzi o sektor nieruchomości a co za tym idzie decyzję o kupnie trzeba podejmować wręcz natychmiastowo jeśli nie chce się zostać uprzedzonym przez kogoś innego.
Działka, na zakup której się zdecydowałem znajduje się w województwie śląskim, powiecie mikołowskim - miejscowości Orzesze - Gardawice (dzielnica ta była kiedyś osobną gminą jednak od roku 1975 roku została włączona do Orzesza). Dzielnica ta liczy około 2 tysięcy mieszkańców, działa tam klub sportowy LKS Gardawice z sekcją piłki nożnej (od 1933 roku), Ochotnicza Straż Pożarna a w 1981 roku powstała parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego.
W kwestii lokalizacji uważam, że lepiej trafić nie mogłem. Działka jest bardzo dobrze skomunikowana jeśli chodzi o większe miasta. W odległości 300m znajduje się główna dwupasmowa droga nr 81 Katowice - Skoczów dzięki czemu w krótkim czasie możemy dojechać do takich miast jak:

 • Żory - 8 min 10 km
 • Mikołów - 14min 16km
 • Pszczyna 23 min 24km
 • Tychy - 23 min 22km
 • Rybnik - 25 min 25km
 • Katowice - 26 min 27km
 • Gliwice - 29 min 25km

Kolejny atutem działki, który zwrócił moją uwagę podczas zakupu była piękna, spokojna okolica, pomimo dość niewielkiej odległości od głównej drogi. Nie zaobserwowałem żadnych niepożądanych dźwięków, które mogłyby zakłócić popołudniową kawę w ogródku przed domem. W pobliżu znajduje się również “Osadnik” jest to miejsce dość dzikie powoli zmieniające się w miejsce aktywnego wypoczynku. W okolicy jest bardzo dużo zieleni co dodatkowo upiększa krajobraz i umożliwia liczne przejażdżki rowerowe.


W okolicy działki znajdziemy również liczne instytucje użytku publicznego takie jak:

 • przystanek autobusowy - 300 m
 • mini centrum handlowe (sklep, piekarnia, restauracja, bank) - 600 m
 • przedszkole 700m
 • przychodnia zdrowia 700m 
 • kościół 700m 
 • szkoła podstawowa 2km

Wszystko w zasięgu ręki dlatego nie zawsze musimy sięgać po auto a wystarczy rower lub po prostu krótki spacer aby dojść do celu.
Kropką nad “i” podczas zakupu był kwadratowy kształt działki, który okazał się idealny jeśli chodzi o wybudowanie wymarzonego przez mnie domu. Często nieregularne kształty uniemożliwia budowę nieruchomości ze względu na prawo budowlane, które ma dość dużo wytycznych jeśli chodzi o odpowiednie odległości od granicy bądź sąsiada. Kwadrat pozwala w dość swobodny sposób decydować o umiejscowieniu budowli przy zachowaniu odpowiednich norm.
Piękna okolica, lokalizacja oraz bezproblemowy dostęp do wszystkich potrzebnych instytucji okazał się strzałem w dziesiątkę. Po obejrzeniu działki oraz okolicy byłem pewny, że to właśnie ta, która idealnie pasuje do mnie. Jest to miejsce w którym zaznam spokoju i oderwę się od wielkiego zgiełku miasta po męczącym dniu w pracy a czyż nie tak właśnie powinien Nam kojarzyć się własny dom? Na to pytanie każdy niech odpowie sobie sam. Tymczasem zapraszam do śledzenia kolejnych etapów planowania budowy idealnego domu.

Leave Your Comment